Ligúria – válogatás
Imádok Olaszországban utazgatni – virtuálisan is, de a valóságban még inkább. Ezért ma Ligúriába csábítalak titeket.
Alig maradt már hátra néhány az olaszországi régiókat célzó válogatásomhoz, nagyjából a lista háromnegyedénél járunk. A mai úticél nem lesz más, mint Ligúria, ami szintén tőlünk viszonylag távol van. Aki már járt ott, talán jól ismeri a székhelyet, Genovát, és könnyen lehet, hogy a régió egyik legnépszerűbb és legkedveltebb pontján, a Cinque Terrén is járt már, kikötve egyik-másik kistelepülésen, ahol a színes házikók és a kedves hangulat olyan magával ragadó tud lenni.
Ligúriáról is van pár általános információ, ami bátran elolvashattok, és ennél a régiónál sem tudtam kihagyni, hogy valamicskét a történelméről is írjak.
Genova, a székhely nem csak arról ismeretes, hogy egy nagy csomó Földközi-tengeri hajóút innen indul – bár ez is fontos lehet sokaknak. A város bővelkedik látnivalókban, ezek közé tartozik a kikötő, amely óriási méreteivel a régi tengeri köztársaság nagyságát idézi. Egyúttal érdemes meglátogatni a Szent Lőrinc nevét viselő csodaszép katedrálist is, valamint a Hercegi Palotát, ami festményekkel, hatalmas tereivel és a benne található klassz múzeummal nagyon szép időtöltést kínál.
Persze, nem csak ezek a témák kerültek már terítékre itt nálam, hiszen ugyanolyan sokszínű a témaválaszték, mint ahogyan azt a többi régiónál már megszokhattátok. Így szó kerül Ligúria konyhájáról, amiről amúgy szerintem nem olyan sokat tudunk – itt egy olyan mandulatortára hívom fel a figyelmet, amit nem bonyolult elkészíteni, én magam már többször megsütöttem, és isteni finom, főleg, ha kerül rá/mellé egy kis sárgabaracklekvár is.
Persze, nem csak ilyesmik teremnek Ligúria földjén: nagyon szeretik itt is a helyben megtermelt növényeket, élelmiszereket felhasználni. Ehhez az egyik ideális tavaszi ételük a torta pasqualina, a húsvéti torta, ami a nevével ellentétben nem egy édesség, hanem egy sós egytálétel. Lényege, hogy leveles tésztába csomagolva némi ricottás spenótos tölteléket és főtt tojást, egy finom, fűszeres és kiadós ételt kapunk. Receptet még a nosalty oldalán is találtam, érdemes kipróbálni, mert nem kell fél napot a konyhában tölteni miatta. Ennek egyébként egy másik féle-fajta formájáról már én is írtam korábban, a fentihez hasonló receptet a leveles tésztás cikkemben találtok hozzá. Így ki-ki eldöntheti, melyiknek ugrik neki.
Dialektusait tekintve olyan gazdag a választék, hogy erről a témáról mindjárt két cikk is szól (első és második rész), így nem maradunk értékes tudás nélkül ma sem.
A régiónak persze védőszentje is akad, mindjárt kettő is! San Lorenzóról, azaz Szent Lőrincről már esett is szó, hiszen a nevét viselő katedrális Genova egyik dísze. Alakját még egy különös legenda is övezi, amelyre a cikkben fény is derül. A másik szent, aki ehhez a területhez kapcsolható, Szent Katalin – az évszázadokkal ezelőtt élt szent testét nem emésztette el az idő, nem indult oszlásnak. Erre a halála után 40 évvel végzett sírfeltárás során döbbentek rá – Szent Katalin maradványait szintén Genova, és a szentről elnevezett Santa Caterina templom őrzi.
Elég sokmindent megtudhattunk Ligúriáról, erről a viszonylag kevesebbet emlegetett régióról. Búcsúzóul olvassátok el a Sanremoról szóló cikket is – az olaszok egyik legjelentősebb könnyűzenei fesztiváljának, megmérettetésének is e régió ad otthont. Az itteni győztes képviseli az adott évben Olaszországot az Eurovíziós Dalfesztiválon.
Hú, megint milyen jó volt gondolatban útra kelni, nem igaz?