Könyvajánló – ölelések a középkorban
Rendhagyó könyvajánlót hoztam mára – egy olyan kötetet, amelyre nagyon vágyom, de még nem sikerült rátennem a kezem.
Alig várom, hogy elolvashassam Virtus Maria Zallot idén megjelent könyvét, ami elvisz minket a középkor rejtelmes világába. Nem mondom, hogy sötét középkorba, mert nem szeretem ezt a kifejezést. Főként azért, mert nem azt jelenti, amit sokaknak mond: hogy egy harcokkal és nehézségekkel teli, műveletlen népek alkotta időszak lenne. Sokkal inkább nevezik így azért, mert még elég sokmindent nem tudunk róla, kevésbé ismerjük ezt a periódust, mint amennyire megismerhette már az emberiség például a reneszánsz korát.
Visszakanyarodva a szerzőre: Virtus Maria Zallot a bresciai Santa Giulia Művészeti Akadémiának a középkori történelemmel foglalkozó tanszékének docense, és a középkor témájában ez már nem az első könyv, amely a tollából születik.
A könyv maga pedig:
Un Medioevo di abbracci. Non solo d’amore, non solo umani
di Virtus Zallot, 240 pp., ill., Il Mulino, Bologna 2024
Ahogy azt a címe is mutatja, az ölelések témáját járja körül a középkor vonatkozásában. A kötet kilenc fejezeten át taglalja, hogy a középkori művészi ábrázolásokon fellelhető ölelések milyen típusúak, milyen jelentéssel bírnak, hogyan mondanak el történeteket egy-egy időszakról, jelenetről, pillanatról vagy épp történelmi eseményről. Ilyen szempontból középkort megközelíteni én még sosem láttam, ezért azt gondolom, hogy nagyon érdekes lehet végigkövetni a szerző kutatásaiból született meglátásokat.
Az ölelésekről magukról persze sokaknak először a szerelmi ölelkezések jutnak eszébe, azonban Virtus Zallot megmutatja nekünk, milyen sokféle tartalmat hordozhat egy-egy ilyen ábrázolás.
A szerelmen és a szeretet kifejezésén túl az ölelés magában hordozhatja a búcsút két egymást elhagyó ember között, elragadhat valakit a halál egy szeretett személy öleléséből. Lehet ez az aktus része vigasztalásnak, támogatásnak. Átölelhetett a középkor embere egy-egy szeretett állatot, de akár a számára kedves személyről készült festményt is.
A számtalan forrás között, amelyeket a kutató felhasznált, vannak bibliai témákat feldolgozó írások, festmények, versek, levelek vagy levélrészletek.
Akit érdekel a középkori művészettörténet, az talán hozzám hasonlóan feldobja a kívánságlistájára Virtus Zallot könyvét, amely egészen biztosan más megvilágításba helyezi a középkor művészetének ezt az érdekes részletét.
Én már alig várom, hogy a legközelebbi trieszti utam alkalmával betérjek az ottani kedves könyvesboltomba, az Ubik-ba, és magamhoz ragadjam a kötetet!
A szerző eddig megjelent könyvei:
– Un Medioevo d’abbracci. Non solo d’amore, non solo umani, Il Mulino, Bologna, 2024.
– L’avventura dei linguaggi 4-5, manuale di Arte e immagine per la Scuola primaria, La Scuola editrice, Brescia 2023.
– Sulle teste nel Medioevo. Storie e immagini di capelli, Il Mulino, Bologna 2021.
– Con i piedi nel Medioevo. Gesti e calzature nell’arte e nell’immaginario, Il Mulino, Bologna 2018.
– Da mangiare con gli occhi, Distretto Culturale della Comunità Montana di Valle Camonica, Breno 2017.
– Sculture d’artificio. Altari barocchi in legno dell’Alta Valle Camonica, Compagnia della Stampa, Brescia 2013.