Giorgio Armani
A ma élő egyik legmeghatározóbb divatdiktátor kétségkívül Giorgio Armani. Háromgyermekes családba született 1934-ben, Piacenza-ban. Bátyja mániás depresszióval küzdött, s rég meghalt már. Húga, Rosanna Armani elismert modell volt, s néhány filmben, kisebb mellékszerepekben is kipróbálta magát.
Az ő szavai szerint Giorgio Armani egy végletekig visszahúzódó, félénk személyiség, amely tulajdonságából az évek múlásával sem sikerült sokat levetkőznie.
A divattervező ritkán jelenik meg nyilvános rendezvényeken, s bár rengeteg igazi sztár viseli rendszeresen a kreációit, velük sem ápol közeli kapcsolatot.
Nagyapja az 1800-as évek végén parókakészítőként élte mindennapjait, s unokái előszeretettel foglalatoskodtak műhelyében. Talán ez volt az első pont Giorgio Armani életében, ami a későbbi pályaválasztására hatást gyakorolt.
Karrierjét a ’70-es évektől számítjuk, amikor is elkezdett saját lábára állni. Akkori partnere, Sergio Galeotti hatására lépett ki Nino Cerruti árnyékából, aki annak idején lehetőséget adott számára a divatszakmában dolgozni (korai éveiben még kirakatrendezőként dolgozott, hiába, valahol mindenkinek el kell kezdeni).
Milánóban nyílt az első üzlet, mely viszonylag hamar ismertté és elismertté vált. Az amerikai köztudatba 1980-ban robbant be, amikor is ő öltöztette Richard Gere-t az Amerikai dzsigoló című filmhez.
Az első időkben inkább a férfidivat világát alakította, de hamar megjelentek a női kollekciók is, s manapság már kiegészítőket, illatszereket és kozmetikumokat, szemüvegeket is forgalmaznak a cég égisze alatt. A vállalatot (Giorgio Armani SpA*) 1975-ben alapította a fentebb említett Sergio Galeotti-val együtt, aki sajnos nem sokkal később meghalt.
Ma már az armani.com-on láthatjuk a kínálat nagy részét, túl azon, hogy a világ igen sok pontján számtalan üzlet hívogatja kirakataival az érdeklődő, de még inkább tehetős vásárlókat.
Giorgio Armani munkásságát eddigi élete során számtalan díjjal ismerték már el. Még egy érdekesség, amit talán nem mindenki tud: A divattervező 2005-ben írt alá egy szerződést az Emaar Properties-zel, annak reményében, hogy luxusingatlanokat építsenek a világ legnagyobb városaiban, és a turisták által leglátogatottabb pontjain, s a stílus kialakítása, a hangulat megteremtése a mester feladata. Az első tervek között Dubai és Milánó szerepelt, majd a sorba bekerült Mumbai is, amely várhatóan 2014-ben nyeri el végleges formáját.. Az Armani életét röviden összefoglaló, angol nyelvű közleményből mindezek mellett más információkat is találhatnak a kíváncsiak.
A The National oldalán pedig még arról is olvashatunk (angol nyelven), hogy a tervek között egy magyarországi Armani Hotel is szerepel, azonban nagy eséllyel előbb lesz a hotelek között New York-i, párizsi vagy tokiói, mint budapesti. De ami késik, ugye, az nem jön időben…
Armani magánéletének jellemzője, hogy sosem titkolta nyitottságát mindkét nem irányába, ugyanakkor azt előszeretettel hangoztatta, hogy a nők sokkal több energiáját és kapacitását kötik le, amely az alkotó munka mellett nem mindig előny.
Saját bevallása szerint nincs könnyű természete, s környezete is megerősíti, hogy időnként igen csípősen tud fogalmazni, anélkül, hogy figyelembe venné a másik érzéseit – legyen szó bárkiről.
Talán ez, bár sokkal inkább munkája szeretete az oka annak, hogy gyakorlatilag feláldozta az igazi, magánemberként élhető életet szenvedélye, a tervezés oltárán – ahogy arról egy tavaly augusztusi interjúban vallott.
* A nyelvet elkötelezetten tanulóknak jegyezzük meg érdekességként: SpA = Societá per Azioni, magyarul részvénytársaság.