Friedmann Endre Firenzében – avagy Robert Capa kiállítás a toszkán székhelyen
Nemrégiben Budapesten is látható volt Robert Capa megkapó fotóiból egy klassz kiállítás, amelynek sorsát Olaszországban most tovább követhetjük.
Robert Capa az 1943-44 közötti időszakban sok időt töltött Olaszországban, s a háború pillanatait főként Nápoly, Montecassino, Palermo környékén örökítette meg.
A 2013-as Olasz-Magyar Kulturális Évad keretén belül ez a most említett kiállítás már járt Itáliában, szeptemberben ugyanis Rómában volt megtekinthető. Utána Budapesten csodálhatta a nagyérdemű, s végül most, a kulturális évad lezárásaként a 78 fotóból álló gyűjtemény Firenzében látható. A válogatás a Magyar Nemzeti Múzeumot, és Lengyel Beatrix kurátor keze munkáját dicséri, és 2014. április 6-ig tekinthető meg.
Robert Capa 1931-ben hagyta el Magyarországot. A spanyol polgárháború eseményeiről 1936 környékén tudósított és készített érdekes és megindító képeket. Ezt követően a II. világháborúban már mint haditudósító tevékenykedett. Lényegében így került először Szicíliába, majd a fent említett olasz városokba, ahol szintén háborús borzalmak kerültek a kamerája elé.
Készültek képek a nápolyi, háborúban elhunyt fiatalok temetéséről, a nápolyi postapalotáról, melyet időzített bomba pusztított el, s még sorolhatnánk a kiváló fotók mentén a csontig hatoló érzéseket, melyeket Robert Capa munkája válthat ki.
Az esemény kapcsán magát a kulturális évadot Balog Zoltán miniszter is értékelte.
A számok pedig azt mutatják, hogy az évad komoly hatást gyakorolt a két nép kapcsolatára. A rendezvénysorozat keretében megszervezett programok ugyanis számos olasz turistát vonzottak hazánkba – értelemszerűen elsősorban Budapestre -, számuk a szokásoshoz képest kb. 10%-kal nőtt. A másik értékes hozadéka az évadnak az, hogy konkrétan e kiállítás kapcsán már a jövőt illetően – mások mellett – Palermo városától érkezett érdeklődés, s ennek mentén nem kizárt, hogy más, magyar vonatkozású programok is sűrűbben bukkanhatnak fel ezentúl Olaszországban. Így legyen!