Dialektusok lombard módra
Bár az év végén mindenki pihen, mi azért hajtunk, hogy a csendes napokon se maradjon olvasnivaló nélkül, aki ránk kattint.
Így ma – a szokásos struktúrát követve – elővesszük a lombard dialektusokat, amelyekből igencsak sok van, és megnézzük, hogyan csoportosíthatók. Még egy-két videó is belefér azért, hogy az ünnepi hangulathoz kicsit fellazítsunk a komoly témát.
Ebben a régióban is kérdéses sokszor, hogy a lombard dialektusok tényleg azok-e, vagy beszélhetünk lombard nyelvről. Mivel a dialektusok is számos, egymáshoz viszonyított különbséget rejtenek, így annak kell tekintenünk őket, annak ellenére, hogy már az 1200-as évekből származó írásos emlékei is vannak a lombard nyelvjárásoknak.
Az alábbi videó egy mókás megközelítése a milánói nyelvjárásnak – természetesen olasz felirat segít minket a jobb megértésben.
Nem kérdés, hogy a lombard dialektusok sem önállóan léteznek, a környező régiók nyelvjárásainak hatása itt is megfigyelhető, sőt más nyelvek hatásai is, amelyek a fonológia tudománya szempontjából érdekes módon változtatják meg egyes szavak hangalakját a mai olaszhoz képest. Mindjárt itt is példa erre: a francia nyelv (történelmi olvasmányainkból tudjuk, hogy a franciák egyszer-kétszer átmasíroztak ezen a terepen) néhány szó komoly rövidülését eredményezte, amelynek így hangzásában is franciás jellege van (plus = pü, novu (a latinból) = növ/nöf) Persze a latinra jellemző cl- és gl- betűkapcsolatok is ci-re és gi-re változnak, sőt néhány szóvégi magánhangzó eltűnése is megfigyelhető (mondo = mond/mund), ami szintén francia sajátosság.
Ha csoportosítunk, akkor mindenképpen keleti és nyugati csoportról beszélünk (il lombardo occidentale e orientale), amelyek számtalan verziót foglalnak magukba, nézzük is, hogy milyeneket.
Lombardo occidentale
- milanese – mint a legnagyobb, legtöbbek által beszélt verzió
- vigevanasco
- bustocco
- legnanese
- lonatese
- brianzolo
- monzese
- trezzese
- laghée
- lecchese
- comasco
- vallassinese
- canzese
- saronnese
- lazzatese
- ticinese
- ossolano
- valtellinese
- varesotto
- verbanese
- lodigiano
- novarese
Szinte mindegyik egy-egy várost és vonzáskörzetét jelöli, némelyek ezek közül maguk is kis csoportok, melyek további, igen apró dialektusokat kapcsolnak össze.
Lombardo orientale
- bergamasco
- cremasco
- soresinese
- alto mantovano
- bresciano
- trentino occidentale*
- bormino
- livignasco
- alto camuno
Egyesek szerint a lombard dialektusoknak van egy ‘meridionale’, azaz déli csoportja is, ahová többek között a cremonai dialektus tartozik. Ide azonban inkább olyan nyelvjárásokat sorolnak, amelyek az emilia-romagnai-akkal vannak szorosabb kapcsolatban.
Aki szívesen elmélyedne a milánói nyelvjárás tanulmányozásában, annak az alábbi könyvet ajánljuk:
Teljesen tudományos megközelítést a témában a treccani oldala nyújt a lombard dialektusok vonatkozásában, érdemes ezt is áttanulmányozni.
Reméljük, hogy sikerült ezzel a rövid összefoglalóval kedvet csinálni a nyelv ismerői számára, hogy egy újabb mélységét is kutassák az olasz nyelvnek. A következő hónap pedig egy következő régiót tartogat a számunkra, akik tudják az ábécét, azoknak nem is titok, melyik következik majd. Várjuk Önöket a 2016-os évben is, az óév búcsúztatásához pedig mindenkinek kellemes szórakozást kívánunk!
* Itt láthatjuk jól, hogy a környező területek hogyan befolyásolják egy-egy dialektus kialakulását, jellemzőit és elnevezését.