Carrara-i márvány
Ha fehér márvány, akkor Carrara, ezt már Michelangelo is tudta, nem igaz? De nézzük, milyen érdekességeket rejtenek a különféle lelőhelyek, s hogy milyen puccos épületekhez használták fel eddig!
A Carrara-i márvány története egészen az etruszk időkig nyúlik vissza – találtak ugyanis olyan leleteket, melyek azt bizonyítják, hogy már az i.e. II. században készültek a ‘fehér arany’-nak nevezett kőből tárgyak. Történészek szerint ebben az időszakban már bőven lakott volt a környék, és épp a márványbányákban dolgozók telepedtek meg itt.
Carrara Toszkána tartományban található, ám Liguria-hoz nagyon közel. Az Apuan-i Alpokban találhatók azok a bányák, ahonnan a kitermelést végzik, ma már nagyjából napi 15 000 tonnát. A bányák a város mögötti hegyekben nyílnak, ahová a feljutás elég nehézkes, de mindenképpen megéri.
Magának a carrarai márványnak is több fajtája ismert, amelyeket a színük és mintázatuk alapján különböztetnek meg. A legszebb és legtisztább, hófehér márványnak van a legmagasabb kalcittartalma. Ebből a fehér anyagból használt annak idején Michelangelo is, amikor a méltán híres Dávid-szobor készült.
A ‘Marmotour‘ oldalán egyrészt több nyelven találunk érdekes információkat a túráról, illetve azt is megtudhatjuk, hogy a bánya annyira különleges hangulatú, hogy a helyszínt korábban már a Maserati és a Lamborghini is felhasználta legújabb modelljeinek bemutatásához.
Aki egy kicsit többet olvasna a lehetséges útvonalakról, a bányáról és a túráról, az olaszul megteheti a turisminlunigiana oldalán.
http://hetkoznapokolaszorszagban.blogspot.hu/2011/09/carrara-es-marvany.html
Magyarországon a legismertebb márványból készült szobrok a Magyar Állami Operaház szfinxei, illetve carrara-i márványból készült Vörösmarty Mihály szobra is, amelyik a budapesti Vörösmarty téren áll.