Capri – az álmok szigete
Emlékeztek még erre a sorozatra? Na, pont nem erről lesz ma szó!
Azért írok Capriról most, mert épp nemrégiben jártam arra, így gondoltam, egy-két élményt megosztok.
Ez a kis, kontinensről leszakadt kődarab az egyik legvarázslatosabb hangulatú szigete a Nápolyi-öbölnek. Itt minden csupa szín, a tenger nagyon kék és nagyon tiszta – hamisítatlan nyaralási élmény vár azokra, akik a meleg évszakban idelátogatnak. Persze, néha túl meleg is tud lenni – aki azt nem szereti, nem fog csalódni a tavaszi vagy őszi Capriban sem.
Egy órányi hajókázás után lehet a Nápolyi-öblön át Capriba érkezni, Sorrento érintésével. Aki pedig Sorrentóból indul Caprira, az kb. az út felét takaríthatja meg időben. Már ez az utazás is nagyon szép. A hab a tortán viszont a kis hajókázás volt számomra a sziget körül. Ezen a kb. 1 órás programon egy teljes kört lehet megtenni Capri partjai mentén, bekukkantva a számtalan barlangba – zöldbe, fehérbe és a kék szélére pl.
Capri kék barlangja (Grotta Azzurra) nagyon különleges hely! Aki jegyet vesz is előre, hosszú várakozási időre számítson, hiszen mindenki erre a látványosságra feni a fogát. A barlangot az 1800-as években fedezte fel egy halász teljesen véletlenül. Különlegessége, hogy a napfény épp úgy törik meg a vízen, hogy a barlang belsejét egy türkizes-kékes fénnyel vonja be. Nagyon speciális hatása van, nem hiszem, hogy lenne ember, akit ez nem nyűgöz le! Az pedig további kuriózuma a dolognak, hogy a barlangba nem lehet csónakban üldögélve bejutni – annyira szűkös ugyanis a bejárata, hogy aki bemenne, annak szépen le kell feküdnie a csónakban (összesen talán max. 6 embert visznek be egyszerre). A fekvő utasokkal teli csónakot aztán jól berántják a barlangba, ahol 3 egész percig lehet fotózni és szájat tátani – utána indulás van kifelé!
A körúton látható volt még Capri világítótornya, sőt, Sophia Loren villája is – már akinek jó szeme van, mert a szürke épület nagyon beleolvad a kő-környezetbe (nyilván nem véletlenül). Természetesen nem maradhatott el az áthajózás a Faraglioni sziklák egyike alatt, ahol a legenda szerint a sziklaboltív alatt ejtett csókok a szerelmet örökre vasalják. Egy próbát megér! A hajókázás tehát összességében egy fantasztikus élmény itt – a szalmakalapokra azonban tessék vigyázni, mert a szél könnyen ellopja őket!
A hajós kiskörút után indulhatott Capri alaposabb felfedezése. A sziklás sziget tetején csücsülő Anacapri városába lélegzetelállító szépségű szerpentinen lehet eljutni; kisbuszokkal viszik fel a népeket, amelyek sofőrjei bámulatos rutinnal és bátorsággal kanyarognak a hajtűkanyarokban. A sziget oldalán szédítő magasságban végigfutó út páratlan látvánnyal kecsegtet! S hogy mi van Anacaprin? Rengeteg gyönyörűség! Mindjárt kezdem is Axel Munthe villájával. A száz éve itt letelepedett svéd orvos-pszichológus mindenféle mentális bajra vagy hangulatingadozásra ideális gyógyírnak találta Caprit – olyannyira, hogy maga is itt talált hosszú időre otthonra. A doktor megvett egy szép kis telket a sziget tetején, és csodás villát emeltetett rá – belefoglalva az eredetileg már ott álló San Michele kápolnát is, ami ma a villa része. Páciensei közé tartozott a svéd Viktória királynő is, aki több alkalommal megfordult Caprin, a doktor vendégeként. Axel Munthe 1949-ben halt meg – Svédországban, bár feltett szándéka volt visszatérni a szigetre, ezt az egészsége sajnos már nem engedte. A villát, amelynek a kertje is meseszép és onnan is szédületes kilátás nyílik a tengerre, a svéd államra hagyta. Mai napig az a fenntartója, és múzeumként ma már bárki végigjárhatja a villa gyönyörű termeit. S ha valaki jobban elmélyedne Axel Munthe történetében, akkor olvassa el a doktor könyvét, melynek címe: San Michele regénye.
Anacaprin sétálva könnyen el lehet tölteni az időt az amúgy nagyon reális árú menüt kínáló apró éttermekben, vagy egy-egy ajándékboltba betérve, ahol viszont a turistacsalogató hűtőmágnesek mellett túlárazott kerámiákkal és egyéb csecsebecsékkel várják az utazókat. Van itt csupa természetes alapanyagból készült illatokat kínáló parfüméria, vagy épp olyan édességbolt, ahol a legfinomabb mogyoró- vagy pisztáciakrémes finomságok ejtik rabul az édesszájúakat. S még Limoncello is kóstolható. Ezek a termékek azonban nem olcsók – Caprin zsebbenyúlós a vásárlás!
Anacaprin még a libegőzést sem érdemes kihagyni. A Monte Solaro Capri legmagasabb pontja, a libegő mintegy 12-13 perc alatt visz fel több mint 500 m szintkülönbséget áthidalva. A székbe szinte beledobják az embert, felérve pedig két markos olasz legény jóformán kirántja belőle – így mindenki nyugodt lehet, nem lesz gond az utazással. A Monte Solaro tetejéről lehet látni a Faraglioni-sziklákat, meg úgy általában körbe lehet tekinteni – és persze frissítőt is ihatunk a bárban, ha már épp arra jártunk.
A visszaút Anacapriról a lentebb fekvő Capriba ugyanolyan kanyargós nyilván, mint felfelé. Lenn a városban aztán többféle programból is választhatunk: aki szeretne, strandolhat kicsit, vagy végigjárhatja a kikötő környékén az üzletsorokat. Fagyizni mindenképp kötelező, jeges innivalót (jégkása – granita) is fogyaszthatunk, mielőtt elindulunk Augustus császár kertjébe. Átkanyaroghatunk ehhez gyalogosan fél Caprin, szűk kis utcákon, üzletek és szállodák között haladva. Parfümériákat itt is találunk, s a kertbe érve a sziget egyik legszebb kilátásában gyönyörködhetünk – van itt néhány legszebb, nem igaz?
Ha mindezt végignéztük – mint ahogy én is tettem – ideje visszatérni a szárazföldre, hogy további kalandokat üldözzünk az öböl mentén. Mesélek is néhányról azok közül, amelyeket magam is átéltem. Tartsatok velem!